Taş Fırın Ekmeğin Özelikleri nelerdir?

0
963

Sofralarımızda eksik olmayan ekmeklerimizin tadına ne kadar varabiliyoruz! Ekmek alırken nelere dikkat etmemiz gerekmekte ? Yediğimiz ekmeğin kalitesine ne kadar önem veriyoruz? Bunun gibi bir çok sorular daha akıllara gelmekte, bizim ne kadar bilgimiz var yediğimiz ekmekler hakkında. Sizleri bir nebze olsun bilgilendirmek için bu konularda açılım yaparak sizleri aydınlatmak isteriz.

Taş fırın ekmeği nedir ve özellikleri nedir?

Taş fırın ekmeğin özeliği TAŞ FIRINDA ve ODUN ATEŞİ ile pişmesidir. Ekmeğe lezzetli oluşu ise buğdayın seçiminden hamurun yoğruluşu ve fırının hazırlanmasından ekmeğin fırına konulmasına kadar harcanan emek, ekmeğin lezzetli olmasında en büyük etkendir.

Taş fırın ekmeği sizin sofralara gelmeden önce hangi aşamalardan geçmekte ve yediğiniz ekmeğin kalitesinin nereden geldiği hakkında biraz ayrıntılı bilgiler sunalım. Özel olarak ekilen ekmeklik buğday, hasat zamanından sonra toplanan bu buğdaylar ambarlarda saklanır. Buğdaya ihtiyaç duyuldukça değirmene götürülerek un yaptırılır Değirmene işlem gören ekmek buğdayın unu, tortusu var ise ayrılsın diye elekten geçirilir. Tüm bu işlemlerden sonra sıra ekmeğin özenle yoğrulmasına gelir.

Tekne adı verilen tahtadan yapılmış büyük kaba elenen un eklenir ve iki el de kullanılarak kıvamına gelene kadar su ile yoğrulur. Hamur mayalanması için bir süre dinlendirilir . Hamur dinlenirken bir yandan taş fırında kuru ağaç dalları yakılmaya başlanır. Fırın ekmek pişirmeye hazır hale gelene kadar ateş sürekli olarak tazelenir. Bir tarafta mayalanmayı bekleyen teknedeki hamurumuz kıvamına gelince, içine temiz örtüler serilmiş derin kaplara alınan parçalar ekmek şekli verilerek bölüştürülür.

Fırınımız yeterli sıcaklığa ulaştığında zemini SÜNGE adı verilen ve ucunda ıslak bez bulunan uzunca bir sopa ile olabildiği kadar temizlenir. Fırınımızın sıcaklık ayarı hazır olduğunda ekmekler susamlı sos üzerlerine sürülerek fırına konulur ve fırının ağzı kapatılarak ekmekler pişene kadar beklenir. Fırından alınan ekmekler ise dinlenmeye bırakılır. Selin Seyyar Taş Fırınları ile ekmek pişirmek ayrı bir tattır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz